• Alibey Mah. Kızkapan sokak İpek İş merkezi Kat:4 D10 Silivri / İSTANBUL
  • 0 212 986 08 22

Cinsel Hastalıklar

Tanı ve Tedavi Merkezi

Uzman Kadro

Deneyimli Doktor ve Personel

Laboratuvar Testleri

Hızlı ve Güvenilir Sonuç

0 212 986 08 22

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV Nasıl Bulaşır
Oral Seks ile HPV Bulaşır mı?

HPV’nin baş boyun bölgesine oral seks ile bulaştığı bilinmektedir. Ağız kanserlerinin yüzde 25'inin, boğaz kanserlerinin ise %35'inin HPV ile bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle ağızda siğil saptanan hastaların HPV tedavi ve takip protokolü aynı genital siğilde olduğu gibi yapılmalıdır. HPV tipi tayini ve yüksek riskli HPV tespit edilirse sıkı takip. Gerekirse aşılama protokolü eksiksiz uygulanmalıdır. Baş boyun kanserlerinin erken teşhisi ve tedavisi için hastaların, baş boyun cerrahisi konusunda deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

Tam tersi olarak ağızda HPV virüsü taşıyan kişiler yolu ile ağızdan ağıza, ağızdan genital bölgeye, ağızdan makata bulaş söz konusu olabilmektedir.

HPV Tuvaletten Bulaşır mı?

HPV virüsü ile ilgili en merak edilen konuların başında HPV’nin tuvaletten, klozet kapağından, kapı kolundan, musluktan bulaşıp bulaşmayacağıdır. HPV virüsü, enfekte olmuş cildin, enfekte olmayan cilt alanına teması ile yayılır. HPV virüsünü ağzında, cildinde ya da genital bölgesinde siğil olan birisinden alabilirsiniz, hatta görünür bir siğili olmasa bile alabilirsiniz ama kapı kolu, klozet kapağı gibi sert yüzeyler aracılığı virüsü alma ihtimaliniz çok düşüktür . Genital HPV'nin cinsel olmayan bulaşma şekli tartışmalı bir konudur. Cinsel olarak deneyimsiz genç kadınlar arasındaki çalışmaların çoğu (Andersson-Ellström ve diğerleri, 1994; Dillner ve diğerleri, 1999) HPV'nin cinsel olmayan bulaşmasının nadir ancak mümkün olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bir dizi çalışma HPV'nin zaman zaman cinsel aktivite dışındaki yollarla da bulaşabileceğini bildirmiştir. Olası cinsel olmayan yollar arasında dikey bulaşma, fomitler ve cilt teması bulunur (Pao ve ark., 1992; Cason ve ark., 1995; Winer ve ark., 2003, Mindel ve Tideman, 1999; Frega ve ark. 2003).

Havuzdan, Hamamdan HPV Bulaşır mı?

HPV virüsü ile ilgili merak edilen bir diğer konu da havuzdan, hamamdan bulaşıp bulaşmayacağıdır. HPV bulaşması için HPV virüsü ile enfekte birisinin cildi, ağzı ve genital bölgesi ile temas olması gerekmektedir. HPV virüsü havuz suyu ve sert yüzeylerden bulaşmaz. Virüsün yaşayabilmesi için canlı hücreye ihtiyacı vardır. Bulaş olması için canlı bir hücreden başka bir canlı hücreye geçiş olması şarttır. Genital HPV' nin cinsel olmayan bulaşma şekli tartışmalı bir konudur. Cinsel olarak deneyimsiz genç kadınlar arasındaki çalışmaların çoğu (Andersson-Ellström ve diğerleri, 1994; Dillner ve diğerleri, 1999) HPV'nin cinsel olmayan bulaşmasının nadir ancak mümkün olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bir dizi çalışma HPV'nin zaman zaman cinsel aktivite dışındaki yollarla da bulaşabileceğini bildirmiştir. Olası cinsel olmayan yollar arasında dikey bulaşma, fomitler ve cilt teması bulunur (Pao ve ark., 1992; Cason ve ark., 1995; Winer ve ark., 2003, Mindel ve Tideman, 1999; Frega ve ark. 2003). Ağda ile bulaş olması mümkündür ama nadirdir. Ağda, virüsün içinde yerleştiği canlı hücreleri ciltten alıp, bir sonraki ağda işleminde tahriş ettiği cilt bölgesine ekim yaparak virüsü bulaştırma riski taşır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Genital Siğil
Genital Siğil

Vajina ve çevresi, penis idrar yolunun içinde eldiven parmakları benzeri şeklinde etraf doku ile benzer renkte karşımıza çıkabilirler.

Sayfaya Git