• Alibey Mah. Kızkapan sokak İpek İş merkezi Kat:4 D10 Silivri / İSTANBUL
 • 0 212 986 08 22

Cinsel Hastalıklar

Tanı ve Tedavi Merkezi

Uzman Kadro

Deneyimli Doktor ve Personel

Laboratuvar Testleri

Hızlı ve Güvenilir Sonuç

0 212 986 08 22

STD 10 - Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar TestiSTD 10 Genel Bilgiler

STD 10 testi, Cinsel Yolla Bulaşan ve hastalığa sebebiyet veren etkenin DNA ‘sına bakılan moleküler bir yöntemdir. Bu açıdan şüpheli temastan erken sürede sonuç vermektedir. Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık belirti vermeyebilir, tedavi için erken sürede tanı koyulması önemlidir. STD 10 yönteminin avantajı tek çalışmada çok sayıda parazit, bakteri, virüs, tespit edilebilmektedir. STD 10 testinde Cinsel Yolla Bulaşan hastalıklarla alakalı 11 etkene bakılmaktadır. STD 10 testi ile daha az zamanda daha çok hedef bölge çoğaltılabildiği için kullanışlı bir laboratuvar yöntemidir.

Şüpheli temastan sonra bakılması gereken bu etkenler enfeksiyon kaynaklı kısırlığa yol açabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan ve toplumda yaygın olarak görülen Klamidya, Gonore, Mycoplasma ve Ureaplasma gibi cinsel hastalıklar spermin yapısını, hareket kabiliyetini, üretimini engellemekte ve kısırlığa yol açabilmektedir. Toplum tarafından çok fazla bilinmeyen bu cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı kısırlıkta her iki partnerin tedavisinin beraber yapılması gereklidir. Tedavi sonrasında enfeksiyonun varlığı tekrar laboratuvar testleri ile araştırılmalıdır.

STD 10 Testi idrar, üretral akıntı, vaginal akıntı örneklerinden çalışılabilmektedir. Merkezlerimizde Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla ilgili STD 10 Testi yapılmaktadır. STD 10 testi yaptırmak için 0 212 986 08 22 numaralı telefondan randevu alıp kliniğimize başvurabilirsiniz.


STD 10 Nedir?

STD 10 Testi, Moleküler bir tanı yöntemidir. STD 10 testinde PCR çalışma yöntemi sayesinde; tek bir laboratuvar çalışmasında birden fazla virüs, bakteri, fungal veya paraziter etken saptanabilmektedir. Bugüne dek kullanıla gelen klasik testlere kıyasla STD 10 PCR, hastalık yapan çok sayıda bakteri ve virüsü tek çalışma ile tespit edebilmektedir.


STD 10 Hangi hastalıkları tespit eder?

STD10 PCR testi cinsel yolla bulaşan 10 adet hastalığın DNA sına yani genetik materyaline bakar. Erken sürede tanı koymak tedavi açısından çok önemlidir. PCR ile direk DNA ya bakılan bu yöntemde çok sayıda bakteri, parazit ve virüs tespit edilebilmektedir. Bunları sıralayacak olursak;

 • Neisseria Gonorrhoeae DNA
 • Chlamydia Trachomatis
 • Treponema Pallidum ( Frengi ) DNA
 • Gardnerella Vaginalis DNA
 • Herpes Simpleks Tip 1/2 DNA
 • Mycoplasma Genitalium DNA
 • Mycoplasma Hominis DNA
 • Ureaplasma Urealytıcum DNA
 • Ureaplasma Parvum DNA
 • Trichomanis Vaginalis DNA

STD 10 Testi Hızlıdır

Eskiden hastadan sürüntü örneklerini alır örnekteki mikroorganizmaları farklı farklı besi yerlerine eker, organizmanın çoğalmasını beklerdik. Virüsleri üretmek zaten çok zordu, bakterileri başka besi yerine, mantarları başka besi yerine ekmek zorundaydık. Günümüzde PCR teknolojisi ile direkt etkeni tespit etme şansını yakaladık. PCR teknolojisi bariz bir hız üstünlüğü demektir. Çok kısa süre içinde hastalık yapan patojenleri saptayabilir. PCR tekniğinde, kültür yönteminde olduğu gibi günlerce patojenlerin üremesini beklemeye ve çoğaltılmasına gerek yoktur.


STD 10 Testi Duyarlıdır

Hastalık yapan etkenin ( bakteri, virüs vs. ) DNA ’sına veya RNA ’sına bakıldığı için, çok az sayıda patojen etken olsa bile tespit edilebilir. Bu nedenle duyarlılığı yüksektir.


STD 10 testi Antibiyotiklerden Etkilenmez

Kültür yöntemlerinde bakteri, virüs gibi patojenler besi yerinde çoğaltılarak tespit yapılır, bazen patojenleri çoğaltmak mümkün olmayabilir. Örneğin hasta numune vermeden önce antibiyotik kullanmıştır ve patojenler ölçülebilecek miktarda çoğaltılamaz.

STD 10 Testi PCR yönteminde ise patojen etkenin genetik materyaline ( DNA, RNA ) bakıldığı için antibiyotiklerden etkilenmesi ve kültürde ürememesi durumu söz konusu değildir. Bu sebeple STD 10 Testi PCR yöntemi, kültür yöntemlerine göre iki kat daha fazla oranda etken patojen saptaması yapabilir. Dolayısı ile STD 10 Testi PCR yönteminde hem hastalığın var olup olmadığı, hem de tedavinin takibinde rahatlıkla kullanılabilir.

STD 10 Testi PCR yönteminde, tek seferde birden fazla patojen saptanabilir. STD 10 Testi PCR yöntemi, diğer yöntemlere kıyasla çok daha yüksek teknolojiye sahiptir. Tek bir moleküler test çalışmasında virüs, bakteri, fungal etkenler ile paraziter etkenler birlikte saptanabilmekte ve yüksek hassasiyet ile kısa sürede erken tanı konulabilmektedir.


STD 10 PCR Testi Fiyatı

Kliniğimize başvurduğunuzda STD 10 testi için numune alıp birlikte çalıştığımız Mavi Laboratuvarlar Grubuna göndermekteyiz. Mavi Laboratuvarlar Grubu cinsel hastalık testleri konusunda Türkiye’nin en yetkin laboratuvarı olup kendi cihazlarında kendi uzman doktorlarının kontrolünde çalışmaktadır.

STD 10 PCR testi fiyatını belirleyen etkenlerden bir diğeri de hangi hastalıkları araştırdığınızdır. STD 10 Testi aynı anda 11 adet hastalık yapan patojen etkene bakabilmektedir, STD 10 testi ücretini belirleyen en önemli etken kaç hastalığa baktıracağınızdır.

STD 10 testi ücreti için kliniğimizi arayabilirsiniz.


STD 10

STD 10 Testi Nerede Yapılır ?

  Silivride bulunan Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Tedavi Merkezimizde STD 10 Testi yapılmaktadır.

  Unutmayın !

  STD 10 Testi her laboratuvarda yapılamamaktadır. Kendi altyapısında PCR cihazları bulunmayan laboratuvarlar bu testi yapamamaktadır. Kliniğimizde doktor kontrolünde alınan test numunelerini, birlikte çalıştığımız Mavi Laboratuvarlar Grubuna göndermekteyiz. STD 10 Testi kendi bünyemizdeki PCR cihazlarında, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzman doktorların kontrolünde, moleküler mikrobiyoloji alanında uzmanlaşmış personelleri tarafından çalışılmaktadır.

  STD 10 Testi sonucu çıkar çıkmaz sonuçları ekranlarımızda görmekteyiz. Çıkan sonuçlar Uzman doktorumuz tarafından değerlendirilmekte ve ardından tedavi için gereken planlamalar yapılmaktadır

  STD 10 Testi hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için 0 212 986 08 22 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.Bu yazımız da ilginizi çekebilir !
Klamidya
Klamidya Nedir?

Klamidya, hem erkekleri hem de kadınları enfekte eden ve sık görülen bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Tedavi edilmediğinde, bir kadının üreme sisteminde ciddi, kalıcı ve geri dönüşü olmayan hasara yol açabilir.

Sayfaya Git